Ugrás a fő tartalomra

Paál László.

"A fények festője."

1846 Július 30-án a Hugyad megyei Zámon(ma Románia), székely kisnemesi családban született.
1855-1857 Az aradi Minorita Gimnázium tanulója.
1858-1862 Betegeskedése miatt édesapja felügyelete mellett Odvoson magántanuló.
1962-1863. Az aradi vári rajziskolában Nagy Péter,majd Böhm Pál, a későbbi neves népéletkép-festő tanítványa.
1864 Augusztus 10.-én érettségi bizonyítványt szerez Aradon
1864 Bécsbe utazik, hogy jogi tanulmányokat kezdjen apja kívánságára ,de jog helyett a Képzőművészeti Akadémia előkészítő osztályát látogatja.
1866 A bécsi Képzőművészeti Akadémia tanulója, mestere Albert Zimmermann.
1866-1867 nyarán Ramsauban dolgozik osztrák festőbarátaival, Rudolf Ribarczal, Emil Jakob Schindlerrel és Eugen Jettellel.
1869 ösztöndíjat kap a Magyar Képzőművészeti Társulattol, visszamegy Bécsbe, majd elutazik Münchenbe a franciaországi barbizoni művésztelep mestereinek kiállítására.
1870 nyarán Hollandiában, Beilenben fest Eugen Jettel társaságában,Ősszel Munkácsy hívására Düsseldorfba utazik.
1871 A düsseldorfi Képzőművészeti Akadémián tanul,
majd J.S. Forbes angol műkereskedő és - gyűjtő meghívja Londonba.
1872 Munkácsy hívására átköltözik Párizsba.
1863 Barbizonban telepszik le, és a fontainebleu-i erdő festője lesz.
1876 Anyagi helyzete jelentősen rosszabbodik.
1877 nyarán barbizoni otthonában elesik és fejsérülést szenved.
1778 tavaszán agyvelőgyulladással a meudoni kórházban ápolják, majd a chaertoni elmegyógyintézetbe szállítják. Út a fontainebleu- i erdőben című képe a párizsi világkiállításon kitüntetést kap.
1879 Március 3-án Charentonban 33 évesen meghal,Temetésén csak Munkácsy Mihály,Deák Ébner Lajos és még néhány barátja vesz részt.Sírját csak öt esztendőre vásárolták meg, így jeltelen sírban nyugszik a charentoni köztemetőben.
Paál László:Reggel 1875

Elolvastam róla egy könyvet.Gondoltam írok róla egy bejegyzést.
Elragadott magával mert az ő festményein úgy láthatom a természetet ahogy én sosem fogom.
László is távol élt a családjától hogy elérje az álmát.Hogy híres festő legyen.

Egyik levelében ezt írta húgának:
"Nincs nehezebb tövisesebb pálya a művészetnél, de nincs szebb sem, 
ha az ember arra jutott, hogy a lelke minden költészetét ki tudja fejezni."

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Új. Élet.

Itt vagyok a kórházi szobában. Alig aludtam. Tegnap este feküdtem be. Elérkezett az idő. Még utoljára lefotózom magam a pocakommal. Nehéz elképzelni, milyen lesz, neked, oda kint. Lassan hívnak be a szülő szobára, és beindítják a szülést. Nem jössz ki magadtól. Amíg várakozom, a hajamat is kivasalom, mint a sztárok, akik magán orvost fizetnek és várják a csodát. Egyedül vagyok. Vajon, mikor érkezik meg az, aki bent lesz velem? Most nagyon jót tenne, egy segítő kéz. Idáig, féltem, hogy a vég következik csak, és belefogok halni. Talán. Lassan létrehozok, egy kisbabát, és kíváncsi vagyok a valóságban, hogy történhet ez meg. Ami a legrosszabb lehet, hogy elvesznek tőlem, és eltűnsz. Veled együtt, akkor a bennem lévő anya is. Remélem megmaradunk. Mindketten. Kezdődik, egy új élet. A varázslat.

Könyv ajánló: Kenneth Clark: Leonardo Da Vinci

Leonardo kutatásoknak ez a könyv az alapműve. Írója Kenneth Clark kiváló angol művészet történész. Hosszú évekig volt a National Galery igazgatója, majd oxfordi egyetemi tanár. Tehát a források elég biztosak. Nagy kedvencem Leonardo, ezért igyekszem életem során több könyvet olvasni róla. Ez a könyv nagyon hű számtalan igaz dolgot tár a szemünk elé. Éppen, ezért csak egy időrendi táblázatot írok le belőle. Időrendi táblázat Leonardo életének dokumentumokkal igazolható eseményeiről (Az alábbi összeállítás vitathatatlanul hiteles irásos dokumentumokkal igazolható dátumokat tartalmaz) 1452. Leonardo születése. 1472. Felveszik a Szent Lukács céhbe mint festőt. 1472. augusztus 5. Arno völgyi táj. 1476. április 8. Szodomiával vádolják. Még Verocchio műhelyében dolgozik. 1478 jaunár. A Signora oltárképet rendel tőle.Ősze: elkezdi a két Madonnát. 1479. Rajz Baroncelliről. 1481. március. A San Donato a Scopeto megbízza a Háromkirályok imádásának megfestéséve